معرفی کامل شیر سماوری، بررسی انواع مدل ها و اجزای آن اینرژی نماشا | kasrasaran

معرفی کامل شیر سماوری، بررسی انواع مدل ها و اجزای آن اینرژی نماشا | kasrasaran

سوپاپ‌هایی که در داخل شیر سماوری قرار می‌گیرند دارای قدرت بسیار زیادی هستند و همین عامل نیز به شما اجازه می‌دهد تا راحت‌تر بتوانید در صنایع مختلف از آنها برای قطع و وصل جریان سیالات استفاده چرا اینها را امتحان نکنید کنید. بدون شک یکی از ویژگی‌های کلیدی و بسیار مهم این محصولات این است که سرعت بالایی دارند. به همین علت است که شما می‌توانید به‌ سرعت آنها را باز و بسته کرده.

  • همچنین شیر کشویی اسلاید برای توزیع مواد خشک و فله از قیف‌ها استفاده می‌شود.
  • این طراحی برای این است که بتوان شیر را در حالت نیمه باز/بسته نگاه داشت.
  • اگر اِستم شیر بالارونده باشد به راحتی با چشم می‌توان وضعیت شیر (باز یا بسته بودن) را تشخیص داد، گرچه که این نوع استم در معرض خوردگی نیز خواهد بود.
  • در صورتیکه به عملکرد سریع نیاز باشد می‌توان از پلاگ ولو به جای گیت ولو نیز استفاده کرد.

شیرهای سماوری جزء ساده ترین شیرآلات صنعتی هستند و پیچیدگی زیادی ندارند. شیرهای سماوری بر اساس نوع کاربرد انواعی دارند و شیر دوشاخه (2Port) رایج ترین مدل آن ها است. از مزایای دیگر شیرآلات بدون نیاز به روغن مخروطی این است که روغن روانکاری در معرض سیال قرار نمی گیرد. که با تزریق گریس از قسمت بالایی شیر باعث روان کاری و ایجاد آببندی مناسب می شود.

ب)پلاگ ولوهایی که نیاز به روغن کاری ندارند:

پلاگ به شکل استوانه ای مخروطی و port آن به چهار صورت تولید می شود. بدنه پلاگ ولو یا سماوری در سایزهای پایین دو اینچ معمولا به صورت رزوه ای و در سایزهای بالا به صورت فلنجی تولید می شود. با چرخاندن 90 درجه ای دسته قسمت سوراخ شده مجرابند، ورودی و خروجی شیر در یک راستا قرار گرفته و باعث باز شدن مسیر می شود. لازم به ذکر است که اتصالات شیرهای سماوری را می توان به شکل فلنجی، توپی یا جوش لب به لب و با جنس بدنۀ ریخته گیری شده (بزرگتر از چند اینچ) یا آهنگری شده (کمتر از 2اینچ قطر) سفارش داد. استم یا همان محور معمولا از جنس فولاد و با پوشش سخت شده تولید می شود که پلاگ شیر سماوری در قسمت پایین و در قسمت بالا به فلکه یا گیربکس متصل می شود.

شیر سماوری طرح کوتاه و طرح بلند

اين نوع شيرها اصولا بسيار بزرگ هستند و به همين دليل برای باز و بسته کردن آنها از نيروی برق استفاده می‌شود، اين نوع شيرها بيشتر از خانواده شيرهای پروانه‌ای هستند. در مواقعی که باز و بسته کردن اين نوع شيرها با کمک نيروی انسانی امکان پذير نباشد از نيروی الکترو موتور و يا هوای فشرده استفاده می‌شود. معمولا باید متناسب با نوع و تعداد شیر، سفارش ساخت آن را به یک شرکت تولیدی بدهید. هر وسیله در این صنعت علامت مخصوص به خودش را دارد و هر علامت نشانگر شرایط کاری خاصی است.

متخصصان تکنوپایپ بر این باورندکه طراحی بدنه شیر پلاگ ولو به گونه ای می باشد که افت فشار بسیار کمی دارد. این امر منجر به این می گردد که با چرخاندن عملگر، استم شیر سماوری پلاگ آن را می چرخاند. این شیرهای سماوری پیچیده از قطعات متعددی استفاده می‌کنند که قابلیت انسداد و عبور دوگانه‌ را به معنای واقعی در یک شیر میسر می‌سازد.