CPU کامپیوتر چیست؟ آشنایی با نحوه کار و انواع سی پی یو پلازا

با این حال می‌توان به عنوان یک قاعده کلی گفت که مانند تعداد هسته، هرچه تعداد رشته‌های پردازشی بیشتر باشد، بهتر است. وقتی دکمه افزایش صدا را فشار می‌دهید، ابتدا مقدار عددی ذخیره شده برای حجم صدا در حافظه سیستم تغییر می‌کند. در گام بعد سیگنالی برای اسپیکر ارسال می‌شود که حجم صدا را به مقدار جدید برساند. حالا رشته دیگری از دستورات رخ داده و تصویری از افزایش صدا هم روی مانیتور نمایش داده می‌شود.

نشانه‌های خرابی سی پی یو کامپیوتر و لپ تاپ ؛ علائم سوختن CPU لپ تاپ و کامپیوتر

از نظر سخت افزاری، CPU عبارت است از یک تراشه سیلیکونی که در یک سوکت ویژه در کنار مادربورد در دیوایس قرار می گیرد. تراشه یا IC را می توان مجموعه‌ای از مدارهای الکترونیکی دانست که روی یک صفحه‌ی نازک و کوچکِ مسطح از جنس نیمه رسانا (عموما سیلیکون) ساخته می‌شود. این مدارات الکترونیکی شامل تعداد بسیار زیادی (امروزه در حد میلیون یا میلیارد) مقاومت، خازن و ترانزیستور هستند که روی این صفحه سیلیکونی ساخته می‌شوند.پردازنده مرکزی، از مموری که اطلاعات را در خود ذخیره می کند جدا است. همچنین کارت گرافیک یا چیپ های گرافیکی نیز اجزاء جداگانه ای هستند که کمک می‌کنند شما تصاویر را بر روی صفحه نمایش خود مشاهده نمایید. دستگاه‌هایی مانند تبلت‌ها، رایانه­‌های شخصی یا لپ‌تاپ­‌ها دارای واحدی به نام واحد پردازش مرکزی یا CPU هستند.

در این حالت، پردازنده‌هایی که از این مجموعه دستورالعمل‌ها استفاده می‌کنند، می‌توانند پهناهای بیت متفاوتی برای قسمت‌های مختلف کامپیوتر داشته باشند. برای مثال، مجموعه دستورالعمل System/360 شرکت آی بی ام اساساً ۳۲ بیتی بود، اما از مقادیر ممیز شناور ۶۴ بیتی هم پشتیبانی می‌کرد تا دقت و محدودهٔ بیشتری را در رابطه با اعداد ممیز شناور فراهم کند. علی‌الخصوص، زمانی که پردازنده برای اهداف عمومی استفاده می‌شود، باید یک تعادل منطقی بین قابلیت صحیح و نقطه شناور برقرار شود.

نکاتی برای خرید پردازنده سی پی یو

دقت داشته باشید که ما در این راهنمای خرید CPU به معرفی مدل‌های روز می‌پردازیم. مدل‌هایی که به خوبی آخرین نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌ها را نیز پوشش داده و پشتیبانی کنند. ویندوز 11 به طور رسمی از پردازنده های قدیمی یا متعلق به نسل قبل پشتیبانی نمی کند، بنابراین اگر قصد استفاده از ویندوز 11 را دارید حتماً به سازگاری آن با ویندوز 11 توجه کنید. پردازنده های اینتل از نسل هشتم و نسل های پس از و پردازنده های AMD از سری Ryzen و سری های جدیدتر از ویندوز 11 پشتیبانی می کنند. بنابراین، اگر ارتقای CPU و امکان نصب پردازنده‌های جدیدتر برای شما اولویت دارد، توصیه می‌شود که در زمان خرید، به جدیدترین نسل پردازنده‌ها و مادربردهای بازار توجه کنید. همچنین، AMD می‌تواند یک انتخاب بهتر برای شما باشد زیرا سازگاری بیشتری با مادربردهای قدیمی‌تر و ارتقا پذیری را ارائه می‌دهد.

مهمان – Mohamad

تا اینجای مقاله راهنمای خرید سی پی یو، با انواع پردازنده های موجود در بازار آشنا شدید. اما جدا از نام گذاری و نوع سی پی یو، ویژگی های فنی زیادی وجود دارد که باید قبل از انتخاب پردازنده در نظر بگیرید. هرکدام از این ویژگی ها در قسمتی از قدرت پردازشی یا توان پردازنده تاثیر گذار هستند و عدم توجه به آن ها می تواند موجب یک انتخاب ناکارآمد برای تان شود. انتخاب بهترین سی پی یو در زمان خرید یا ارتقای PC بسیار حائز اهمیت است و باید کوشید بهترین پردازنده کامپیوتر بازار ایران را پیدا کرد. در این نوشتار ما ضمن ارائه نکات مفید و راهنمای خرید سی پی یو، هر ماه بهترین CPU ها برای گیمینگ و استفاده‌های مختلف را معرفی کنیم. برای شناخت بهترین پردازنده‌های کامپیوتر اینتل و AMD در سال 2023، با شهر سخت افزار همراه شوید.

  • اگر تصمیم به خرید یک cpu جدید دارید و یا به دنبال خرید جدیدترین cpu ها برای سیستم گیمنگ خود هستید و خرید پردازنده کامپیوتر خود را انجام دهید حتما قیمت cpu کامپیوتر مورد نظر خود را در سایت های قیمت  بررسی کنید.
  • هر چه کیفیت سی پی یو بالاتر باشد قیمت کامپیوتر نیز بالا می رود اما این کیفیت را برخی مشخصه ها مانند حافظه کش، سرعت عملکرد سی پی یو و تعداد هسته های آن تعیین می کند.
  • هر کدام از نسل‌های پردازنده دارای مدلهای مختلفی می‌باشد که دارای مشخصات متفاوت می‌باشند.[۸۸] همچنین هر قسمت از نام یک پردازنده، نشان دهنده جزئیاتی از ساختار آن می‌باشد.
  • اعداد روی CPU، نشان دهنده مدل سی پی یو هستند و تفاوت آن با سایر انواع سی پی یو را نمایش می دهند.
  • خرسندیم که گامی هر چند کوچک در راستای بهبود شفافیت و ساماندهی بازار، برداشته ایم.